Stadsbestuur van Brugge teruggefloten: 35 bomen mogen niet gerooid worden in Assebroek
Het stadsbestuur van Brugge gaf vorige week te kennen dat er ingrijpende wegwerkzaamheden in de wijk van de Matmeers en de Tramstraat in Assebroek zouden uitgevoerd worden. De bedoeling was dat er een gescheiden rioleringsstelsel aangelegd wordt en het wegdek een nieuwe asfaltbaan kreeg. Om die reden wilde het stadsbestuur 35 bomen in de wijk kappen. Buurtbewoners en de vzw Bescherm Bomen en Natuur gingen in beroep tegen het geplande rooien de 35 bomen en ze hebben nu gelijk gekregen.
Het dossier gaat over de landschappelijke herinrichting van Hoeve Engelendaele aan de Astridlaan. Daarbij zouden 103 vergunningsplichtige bomen verdwijnen. In de plaats voorzag het plan minstens 34 nieuwe hoogstammige bomen, naast houtwallen en heesters. De stad keurde de aanvraag op 20 april goed, hoewel haar eigen dienst Openbaar Domein een ongunstig advies had uitgebracht. “Uit de aanvraag bleek onvoldoende waarom zoveel bestaande bomen moesten verdwijnen. Het groene karakter van het domein dreigde verloren te gaan. Nieuwe aanplantingen zijn waardevol, maar kunnen oude bomen niet zomaar vervangen. Eén oude boom levert veel meer ecosysteemdiensten dan jonge aanplant”, zegt Reuse, die het stadsbestuur over het dossier interpelleerde.
Provincie: dossier onvoldoende onderbouwd
Bescherm Bomen & Natuur ging tegen de vergunning in beroep en kreeg gelijk. De deputatie stelt vast dat onvoldoende werd onderzocht of de kap noodzakelijk is. Zo ontbreekt een Visual Tree Assessment dat de gezondheidstoestand van de bomen in kaart brengt. Ook het mogelijke verlies aan natuurwaarden werd onvoldoende onderzocht. De deputatie noemt de motivatie gebrekkig en het dossier onvolledig en weigert daarom de omgevingsvergunning. Het gaat bovendien om een beschermd stadsgezicht met een eeuwenlange geschiedenis. De kapel en het poortgebouw zijn beschermd erfgoed.