Over acht weken is Brugge weer gaststad van de Ronde van Vlaanderen: dit worden de blikvangers
Over iets meer dan twee maanden, met name op zondag 6 april start De Ronde van Vlaanderen opnieuw op de Markt in Brugge. In de aanloop naar deze wielerhoogdag pakt het stadsbestuur uit met een uitgebreid fietsprogramma voor jong en oud. Er wordt onder meer een Rondekaravaan opgezet. Daarnaast vinden de Brugge Classic en de Ronde van Vlaanderen voor kinderen opnieuw plaats. De stad werkt hiervoor samen met verschillende partners. Opvallend, er komt geen muzikaal concert dit jaar op de vooravond van de Ronde op de markt. Voor schapen van sport Olivier Strubbe wordt het alvast zijn eerste grote Ronde: “We organiseren wielerwedstrijden zoals de Tour de France, naar vier Brugse deelgemeenten met een heuse Rondekaravaan. We doen achtereenvolgens Sint-Pieters, Sint-Andries, Sint-Jozef en Dudzele aan. We voorzien er telkens een gezellig fietsdorp met een sportief aanbod voor families met kinderen. We dagen hen uit met een fietsbehendigheidsparcours en bieden heel wat leuke randactiviteiten. In de voormiddag nodigen we Brugse scholen uit om het parcours uit te testen, in de namiddag is iedereen welkom. Het wordt een gezellig samenzijn voor onze Brugse buurten, er is een hapje en drankje te krijgen, helemaal in de geest van een geslaagd koersfestijn. Ter aankondiging van de Rondekaravaan zetten we een promotiecampagne op met onze eigen Brugse fietsers in de hoofdrol, van jong naar iets ouder, van recreant, schoolgaande jongeren tot jong, sportief talent. Onze stadsfotograaf nam hiervoor de beelden. Koersfanaat Lennert was alvast één van onze modellen. De beelden zullen her en der in de stad opduiken. In de betrokken deelgemeentes komen infozuilen te staan met het programma van de Rondekaravaan en onze Brugse fietsers roepen graag iedereen op om mee te fietsen.”
“Recreatieve renners kunnen hun hartje ophalen op 22 maart tijdens de Brugge Classic. Drie studenten van Howest ontwikkelen in opdracht van Sport Brugge drie routes, waarvan twee in peloton onder begeleiding en één gravelrit. De inschrijvingen zijn ondertussen geopend voor dit niet te missen evenement via www.bruggeclassic2025.com. Net als bij vorige edities kunnen liefhebbers ook de dag voor de Ronde, op 5 april, zelf het parcours rijden tijdens De Ronde van Vlaanderen Cyclo, een organisatie van Flanders Classics en Golazo. De 242 km start vanuit Brugge en finisht in Oudenaarde.”
“Op 29 maart één week voor de echte Ronde kan ook het jonge geweld zich Flandrien voor één dag wanen in het Astridpark. De Ronde van Vlaanderen voor kinderen is een gratis wielerevenement voor kinderen van 2 tot en met 12 jaar, waar plezier centraal staat. Kinderen fietsen per leeftijdscategorie kleine wedstrijdjes op een afgesloten parcours in het park. De inschrijvingen daarvoor zijn ook open via www.rondevanvlaanderenvoorkinderen.be. De mensen van Fietsbieb organiseren dit evenement. Onze Rondekaravaan houdt die dag ook halt in het Astridpark en we maken er met een wieler-dj, een wielercafé in Villa Bota en Radio Mano Sport een ware wielerprélude van.”
“We sluiten daarmee op 29 maart aan op het fietsfestival van de Provincie West-Vlaanderen. Ook zij grijpen de start van De Ronde in de Provinciehoofdstad aan als reden voor een fietsfestival met een uitgebreid programma. Ze communiceren hierover binnenkort vanuit het Provinciaal Hof, maar op 29 maart schakelen we onze vitessen dus gelijk en bieden we Bruggeling en bezoeker een groot fietsfeest in de binnenstad met een leuke eindsprint, maar daarover later meer vanuit de Provincie. Ik geef graag mee dat we op 16 april ook opnieuw Wielerclub Wattage te gast hebben in onze Stadsschouwburg, de bekende podcast van Ruben van Gucht met onder meer Tom Boonen. Daar zijn nog enkele tickets te scoren.”
“In samenwerking met Howest – zetten we dit jaar ook opnieuw onze Brugse Fietsschool open. Op scholen en in kleine groepjes leren verschillende leeftijden de nodige fietsbehendigheid. In een stad als Brugge is fietsen evident, maar dat is lang niet voor iedereen zo. Daarom zetten we dit jaar ook opnieuw in op een fietscursus voor volwassenen, vaak nieuwkomers én werken we samen met twee Brugse scholen – KTA en Technisch Instituut Heilige Familie (De Maricolen) om de Okan-jongeren (anderstalige nieuwkomers) (nog beter) te leren fietsen. Een project dat twee jaar terug erg positief werd onthaald.”
“Nog een mooie bijdrage van ons lokale onderwijs – ik ben er ook trots schepen van – is onze samenwerking met de Kunsthumaniora in het kader van De Ronde. Zij werken met hun leerlingen een kunstproject uit dat een eyecatcher moet worden op de dag van De Ronde zelf. De leerlingen zijn ondertussen aan de slag en we nodigen jullie dichter bij 6 april graag nog eens uit op de school. Sport, kunst en cultuur gaan in Brugge hand in hand. We kijken op sportief vlak tenslotte uit naar de start van de Classic Brugge-De Panne op 26 en 27 maart in onze stad en verwelkomen begin mei ook graag renners uit het paracycling circuit voor een internationale wedstrijd. Het beste bewijs dat fietsen in Brugge echt voor iedereen is.”
Overzicht programma
Evenementen
-
woensdag 12 maart tot woensdag 2 april: De Rondekaravaan
-
zaterdag 22 maart: Brugge Classic
-
woensdag 26 maart tot zondag 6 april: Fietsfestival Op Koers (info volgt)
-
maandag 3 maart tot zondag 6 april: Expowand Centrum Ronde van Vlaanderen Stadhuis (info volgt)
-
woensdag 26 maart tot zondag 6 april: Expo trofee van De Ronde
-
woensdag 26 en donderdag 27 maart: Classic Brugge – De Panne
-
zaterdag 29 maart: Ronde van Vlaanderen voor kinderen
-
zaterdag 5 april: Ronde van Vlaanderen Cyclo
-
zondag 6 april: Ronde van Vlaanderen
-
woensdag 16 april: Wielerclub Wattage
De Rondekaravaan
12 maart tot en met 2 april 2025, telkens op woensdag en op zaterdag 29 maart 2025
Net als bij een grote wielerwedstrijd warmen we je op met een opvallende fietskaravaan. De karavaan omvat een uitdagend fietsparcours voor kinderen, gekke fietsen, een creatieve uitdaging. Er is ook animatie, een hapje en drankje voorzien.
Je vindt de karavaan telkens op woensdag in de deelgemeentes. Op zaterdag 29 maart sluiten we aan bij de Ronde van Vlaanderen voor kinderen en op het fietsfestival van de Provincie West-Vlaanderen. Verwacht je die dag aan een waaier van leuke fietsactiviteiten op verschillende pleinen in de binnenstad.
De Brugse Rondekaravaan houdt halt op deze locaties, telkens van 13.00 tot 16.00 uur.
-
woensdag 12 maart: Sint-Pieters – Tempelhof
-
woensdag 19 maart: Sint-Andries – Speelplein Wijk Hermitage
-
woensdag 26 maart: Sint-Jozef – Ghandiplein
-
zaterdag 29 maart: Binnenstad Brugge – Astridpark
-
woensdag 2 april: Dudzele – Sportpark De Polder
Organisatie: Sport Brugge
Brugge Classic
22 maart 2025
Brugge Classic biedt recreatieve wielertoeristen elk jaar een mooie uitdaging. Op 22 maart staan drie routes op het programma, waarvan twee in peloton. Je rijdt onder begeleiding van een professioneel team, met politie, mobiele seingevers, volgwagens voor technische assistentie, een bezemwagen en een ambulance. Je geniet dus zorgeloos van fietsen in peloton. De derde, niet begeleide, route is een avontuurlijke graveltocht in toertochtvorm. Je ontvangt na het evenement een leuke goodiebag.
Organisatie: Studenten van Howest, in het kader van het project Brugge Beweegt.
Ronde van Vlaanderen voor kinderen
29 maart 2025
Eén week voor de echte Ronde kan het jong geweld zich Flandrien wanen in het Astridpark. De Ronde van Vlaanderen voor kinderen is een gratis wielerevenement voor kinderen van 2 tot en met 12 jaar, waar plezier centraal staat. Kinderen fietsen per leeftijdscategorie kleine wedstrijdjes op een afgesloten parcours in het park.
Ouders, grootouders en fans kunnen vanop de eerste rij supporteren en genieten van animatie voor groot en klein. Radio Mano Sport zorgt voor ludieke live verslaggeving.
Organisatie: Fietsbieb.
De Ronde van Vlaanderen Cyclo
5 april 2025
Duizenden wielertoeristen krijgen de unieke kans om het parcours van de Ronde van Vlaanderen te rijden onder toezicht van seingevers en met bevoorrading. Afzien op de legendarische hellingen, ‘dokkeren’ over bekende kasseistroken en genieten van een ongeziene ambiance onderweg en aan de finish tijdens deze ‘We Ride Flanders’.
De 242 kilometer start vanuit Brugge en finisht in Oudenaarde. Alle andere afstanden (80 kilometer, 144 kilometer en 179 kilometer) starten en finishen in Oudenaarde.
Organisatie: Flanders Classics / Golazo.
Expo trofee van De Ronde
26 maart tot 6 april 2025, Stadhuis Brugge
De trofee van De Ronde wordt bij de start in Brugge traditiegetrouw tentoongesteld in het Stadhuis. Dit jaar wordt die geflankeerd door een kleine tentoonstelling over de Ronde in Brugge.
In samenwerking met het Centrum Ronde van Vlaanderen.
Classic Brugge – De Panne
26 en 27 maart 2025
Eind maart staan een resem toprenners aan de start voor deze UCI WorldTour-wedstrijd met start in Brugge. Woensdag zijn de mannen aan de beurt, donderdag de vrouwen. De Classic Brugge – De Panne wordt ook wel eens het ‘WK voor sprinters’ genoemd, al mag je ook het flandriengehalte van deze koers niet onderschatten. De passages door De Moeren richting de kust maken er telkens een spectaculaire koers van. Vorig jaar namen onder meer Jasper Philipsen,
Tim Merlier en Elisa Balsamo deel.
Organisatie: Golazo
Ronde van Vlaanderen
6 april 2025, start op de Markt
-
08.30 uur: teampresentaties
-
10.00 uur: officiële start
De Ronde van Vlaanderen start in Brugge. Volg de ploegvoorstelling live op de Markt of moedig de renners aan die doorheen de binnenstad fietsen. Je komt oog in oog te staan met toprenners uit het internationale peloton, van Mathieu van der Poel tot Wout van Aert.
Tot en met 2027 start De Ronde tweejaarlijks in Brugge. De stad zet daarmee haar ambities als fiets- en wielersportstad scherp.
Organisatie: Flanders Classics
Wielerclub Wattage
16 april 2025, Stadsschouwburg Brugge
De live podcast Wielerclub Wattage is uitgegroeid tot de gezelligste en meest beluisterde wielerclub van het land. Ruben Van Gucht fileert samen met levende legendes Tom Boonen, Jan Bakelants, Dirk De Wolf en Mark Uytterhoeven de wieleractualiteit. Klaar voor een avond vol boeiende verhalen, humor, spannende anekdotes, gevoel voor snelheid, strategie en emotie in de Stadsschouwburg?
Organisatie: Wolf63