Ook wereldkampioen Johan Museeuw is nu vereeuwigd op de Koppenmuur in Roeselare
De ‘Koppenmuur’ van KOERS is een nieuwe wereldkampioen rijker. Voortaan prijkt ook het portret van Johan Museeuw op de tuinmuur van het Museum van de Wielersport. Daarmee viert Roeselare zowel de WK-overwinning van Museeuw 30 jaar geleden, als de 60ste verjaardag van de ‘Leeuw van Vlaanderen’. Sinds 2022 gaat het museum KOERS in Roeselare er prat op jaarlijks een Belgische wereldkampioen te eren met een muurschildering. Na eerder al Freddy Maertens, Lotte Kopecky of Rik Van Looy, was het nu dus de beurt aan Johan Museeuw. Niet toevallig, want dertig jaar geleden kroonde Johan Museeuw zich in 1996 tot wereldkampioen wielrennen in het Zwitserse Lugano, op zijn verjaardag nota bene. De ‘mural’ werd onthuld door Johan zelf. Kunstenares Julie ‘Jools’ Vercruysse was opnieuw ontwerper van dienst en gaf de ‘kop’ van Museeuw een karakteristieke Mapei-pet.
Onverwachte overwinning
De winst van Museeuw op het WK van 1996 in Lugano kwam enigszins uit de lucht gevallen. Niet alleen was het parcours eerder op maat van klimmers, een week ervoor had de Leeuw – weliswaar voorbarig – zijn afscheid aangekondigd na een turbulente Parijs-Tours. Na een monstertraining met veel hoogtemeters in de Zwitserse bergen kwam Museeuw een week later op 13 oktober toch aan de start van het WK. De jarige Museeuw is die dag beresterk, moet in de diepe finale enkel de Zwitserse thuisrijder Mauro Gianetti naast zich dulden en sprint uiteindelijk, mede dankzij afstopwerk van ploegmaat Axel Merckx, naar een onverhoopte én verdiende wereldtitel. In de daaropvolgende jaren weet Museeuw een derde Ronde van Vlaanderen en nog twee extra Helleklassiekers op zijn naam te schrijven.
In goed gezelschap
Op de Koppenmuur wordt Museeuw geflankeerd door Briek Schotte en Eddy Merckx en daar schuilt wel enige symboliek achter. Zijn allereerste profzege behaalde Johan in 1988 met winst in de Grote Prijs Briek Schotte in Desselgem. Beide West-Vlaamse renners belichamen ook de ultieme flandrien, goed op kasseien en in slecht weer. Merckx was dan weer de bondscoach van de nationale ploeg op het WK in Lugano. Twee dagen voor het eigenlijke WK gaf Merckx Museeuw nog een ultieme tip: “Zet je zadel 2 millimeter hoger en je wordt wereldkampioen.”