Home > Minister Crevits toont nieuwe Europese commissaris Costas Kadis troeven van Belgische visserij

Minister Crevits toont nieuwe Europese commissaris Costas Kadis troeven van Belgische visserij

Geschreven op 21 januari 2025 om 06:56 door Mario De Wilde

Gisteren bracht de nieuwe Europese Commissaris voor Visserij en Oceanen Costas Kadis een bezoek aan Oostende en Zeebrugge. Vlaams minister van Zeevisserij Hilde Crevits liet hem kennis maken met de verschillende facetten van de visserijsector en de sterke onderzoeksinstellingen die Vlaanderen rijk is op het vlak van visserij, aquacultuur en oceanen. Het was het eerste officiële bezoek van de Europese Commissaris aan ons land. Het bezoek was belangrijk om duidelijk te tonen hoe Vlaanderen en haar visserijsector bijdragen aan gezonde zeeën, aan goed visbeheer en om kenbaar te maken wat de uitdagingen zijn.

De Europese Commissaris bracht bezoeken aan de Visveiling van Oostende, Marifish, VLIZ, InnovOcean (ILVO) en het vaartuig Z39 in Zeebrugge. De commissaris heeft er kennis kunnen maken met toepassingen van artificiële intelligentie om vis te sorteren, robots die ingezet worden voor wetenschappelijk onderzoek, het gebruik van real time gegevens voor precisievisserij zodat kwetsbare bodems vermeden worden en visbestanden in goede staat blijven. Al die inspanningen, mede dankzij Europese steun, mogen natuurlijk niet verloren gaan.

“Vlaanderen ijvert voor een duurzame, economische en sociale toekomst van de sectoren. Het bezoek van de Europese Commissaris komt op een goed moment in het kader van de evaluatie van het Europees Gemeenschappelijk Visserijbeleid, samen met de hernieuwing van de visserij afspraken in het handelsakkoord met het Verenigd Koninkrijk in 2026. Mijn vraag is om de manier van werken in Vlaanderen te erkennen als een testcase voor het toekomstige Europese beleid. Met het gebruik van real time gegevens en artificiële intelligentie kunnen vissers gericht vissen op een duurzame manier. We geven vertrouwen aan vissers en ijveren voor minder papierlast zowel vanuit Vlaanderen als van Europa. Onze sectoren en onderzoeksinstellingen staan paraat om daaraan mee te werken. Kortom een modern en aangepast beleid.” Hilde Crevits

Europees Gemeenschappelijk Visserijbeleid

Een groot deel van het visserijbeleid wordt bepaald door de Europese Unie via het Europees Gemeenschappelijke Visserijbeleid en het jaarlijks vastleggen van de visquota. Het Gemeenschappelijke Visserijbeleid wordt dit jaar geëvalueerd en later, indien nodig, bijgestuurd. Het is voor minister Crevits belangrijk om gerichte boodschappen mee te geven aan de Commissaris over deze evaluatie. Vanuit Vlaanderen vragen we om aanpassingen te doen in het kader van de uitdagingen die de sector ervaart zodat een duurzame en bloeiende toekomst van de visserij in ons land verzekerd blijft.

Minister Crevits pleit ervoor om meer rekening te houden met de vaststellingen van de vissers, de Europese overregulering tegen te gaan, gezamenlijk administratieve lasten te verlagen, voor een goede opvolging van de visbestanden te zorgen en grote schommelingen in het visserijbeheer te voorkomen via meer real-time gegevens en het inschakelen van innovatieve tools aan boord. Ook goede ruimtelijke planning met aandacht voor visserij is belangrijk.

Modern, innovatief en rendabel

De Vlaamse visserijsector staat bekend als een dynamische en duurzame sector. Er zal de volgende jaren blijvend aandacht zijn voor nieuwe kansen en ontwikkelingsmogelijkheden. Een moderne, innovatieve, rendabele, energie-efficiënte, datagedreven, veilige en aantrekkelijke vissersvloot vormt de basis van het beleid met zorg voor het mariene milieu en ecosysteem. Vlaanderen staat achter de innovatieve vistechnieken waarbij er gerichter en preciezer kan worden gevist en waarbij kwetsbare bodems vermeden worden en brandstofverbruik afneemt. De samenwerking tussen vissers en wetenschappers wordt verder gestimuleerd om de kennis over het marine leven te vergroten. In 2025 zal de dataverzameling uitgebreid worden met artificiële intelligentie en de digitale versterking wordt ook voortgezet. De digitale tracering wordt in de toekomst de maatstaf, met als doel meer real-time gegevens te kunnen gebruiken voor het optimaal beheer van de visbestanden en de quota.

Toegang tot Britse wateren cruciaal

Sinds de Brexit wordt het belangrijkste deel van de Vlaamse visserij in landen gevangen die geen deel uitmaken van de Europese Unie, waardoor de onderhandelingen met het Verenigd Koninkrijk en Noorwegen zeer belangrijk zijn voor de vissers. In het bijzonder het behoud van de toegang tot Britse wateren alsook correcte afspraken rond visserijbeheer en behoud van vangstmogelijkheden krijgen de hoogste prioriteit. Zeker met het oog op de hernieuwing van de visserij afspraken in het handelsakkoord met het Verenigd Koninkrijk in 2026.

0 reacties

Wees de eerste die reageert op dit artikel!

Geef een reactie op dit artikel

Velden met een * zijn verplicht in te vullen. E-mailadressen worden nooit gepubliceerd op de website.