Home > Kortrijkzaan (30) herplant Portugese bergen na bosbranden, met dank aan Avanco uit Aalbeke

Kortrijkzaan (30) herplant Portugese bergen na bosbranden, met dank aan Avanco uit Aalbeke

Geschreven op 10 september 2026 om 06:33 door Mario De Wilde

Kortrijkzaan Lowie Sarwar (30) plant deze winter 2.148 bomen in de Serra do Açor, op land dat vorig jaar zwaar getroffen werd door bosbranden. De bomen zijn het resultaat van een actie waarbij hij voor elke nieuwe volger op sociale media een boom beloofde te planten. Die actie is deze week afgelopen en de eindstand is binnen: 2.148 bomen, die hij deze winter eigenhandig zal planten. Lowie Sarwar, bij zijn volgers beter bekend als Lowie de Reisgids, ruilde België enkele jaren geleden in voor een leven off-grid in de Portugese bergen. Vanuit de Serra do Açor runt hij Ways of Wonder, een reis- en verblijfsinitiatief met Quinta WOW, een off-grid B&B. Daarnaast organiseert en begeleidt Lowie natuurreizen in de Portugese bergen. De aankondiging van de actie deed hij in een nogal opvallende outfit die weinig aan de verbeelding overlaat: de mankini uit de bekende Borat-film. Het gaat voor Lowie om een eerste grote stap: “Ik droom ervan om de komende jaren 10.000 bomen te planten.”

Bomen voor de Serra do Açor

De bomen komen niet enkel op Lowies eigen terrein terecht, maar ook op de grond van vrienden en kennissen in de omgeving die door de branden van vorig jaar getroffen werden. Ook Lowies eigen land bleef niet gespaard: zijn terras ging volledig in vlammen op en verdween in de as, al bleef het huis zelf gelukkig gespaard. Er wordt bewust gekozen voor inheemse boomsoorten. Die bieden een thuis aan verschillende diersoorten en helpen de heuvels te beschermen tegen erosie en wateroverlast. Daarnaast kunnen inheemse en gevarieerde bossen bijdragen aan een landschap dat beter bestand is tegen toekomstige branden. “Ik geloof dat deze wereld een mooie plaats is, waar we zorg voor moeten dragen,” zegt Lowie. “Ik wil niet blijven hangen in kritiek of wachten tot instanties het oplossen, maar zelf in actie schieten samen met mensen en bedrijven die willen meedoen. Dát is voor mij democratie: niet afwachten, maar zelf mee bouwen.”

Van een simpel gesprek naar 2.148 bomen

Het idee ontstond uit een simpel gesprek. Lowie contacteerde zijn voormalige werkgever Avanco, waar hij vijftien jaar lang als animator werkte, en vertelde er over zijn plan om voor elke nieuwe volger een boom te planten. “We waren meteen mee met het idee. Lowie werkte hier jarenlang, en toen hij met zijn gekke idee kwam, besloten we alle bomen te sponsoren. Zo dragen we graag ons steentje bij,” aldus Aaron Vanneste van Avanco. “Dat voor elke volger een boom geplant wordt, maakt het heel tastbaar,” vertelt Lowie. “Mensen die mijn verhaal volgen, dragen zo letterlijk bij aan een groenere Serra do Açor. De plek waar ik nu woon en gasten ontvang.”

Ways of Wonder is een Portugees reis- en verblijfsinitiatief van Lowie Sarwar, gevestigd in de Serra do Açor bij Coimbra en Arganil. Het eenmansbedrijf omvat Quinta WOW, een off-grid B&B. Daarnaast organiseert en begeleidt Lowie natuurreizen en wandeltochten in de Portugese bergen. Met Ways of Wonder combineert Lowie zijn activiteiten in de reis- en verblijfssector met sociale en ecologische projecten.

1 reactie

Lowie de Reisgids
Geschreven op 2026-09-10 07:48:29
Bedankt voor het fijne artikel! Ik bestel de bomen in de komende dagen en ga dan in oktober aan de slag! Voor wie de bomen de komende jaren wil zien, wees welgekomen op mijn reizen (waysofwonder.eu).

Geef een reactie op dit artikel

Velden met een * zijn verplicht in te vullen. E-mailadressen worden nooit gepubliceerd op de website.