In Vivenkapelle spreken op 13 september monumenten en vertellen voorwerpen hun verhalen
Op zondag 13 september zet Vivenkapelle de deuren open van een uitzonderlijk neogotisch erfgoedcomplex. Bezoekers kunnen vrij kennismaken met de kerk, de voormalige pastorie, het zusterklooster en het broederklooster, een uniek geheel dat in de negentiende eeuw werd ontworpen door Jean-Baptiste Bethune. Meer dan anderhalve eeuw lang vormde deze plek het hart van onderwijs, geloof en gemeenschap. Vandaag krijgt het complex opnieuw betekenis. Historische gebouwen blijven leven doordat mensen er samenkomen, creëren en nieuwe verhalen toevoegen.
Daarom brengt Vivenkunstform tijdens Open Monumentendag niet alleen hedendaagse kunst in dialoog met het monument, maar ook menselijke herinneringen. In de kerk worden eenvoudige gebruiksvoorwerpen opgesteld die op het eerste gezicht weinig bijzonder lijken: een oude valies, een bandopnemer, een verwarmingstoestel, foto’s of andere dagelijkse objecten. Toch draagt elk ervan een verhaal dat veel verder reikt dan het voorwerp zelf. Het zijn getuigen van een leven, van vertrek en thuiskomst, van liefde, verlies, hoop, ontmoeting en verandering. Door deze persoonlijke verhalen binnen het historische decor van de kerk te tonen, ontstaat een bijzondere ervaring waarin bezoekers niet alleen naar erfgoed kijken, maar ook worden uitgenodigd stil te staan bij hun eigen herinneringen en de betekenis die gewone voorwerpen kunnen krijgen.
Uiteraard is ook het atelier van Vivenkunstform in de voormalige pastorie geopend. Daar ontdekken bezoekers hoe hedendaagse keramische kunst ontstaat op een plaats waar verleden en toekomst elkaar dagelijks ontmoeten.
Open Monumentendag in Vivenkapelle is geen bezoek aan een monument alleen, maar een ontmoeting met geschiedenis, kunst en menselijke verhalen. Dit evenement is het resultaat van een samenwerking tussen vzw Vivenkunstform, de Heemkundige Kring van Vivenkapelle en de Kerkfabriek.
Praktisch
Zondag 13 september 2026
11.00 tot 18.00 uur
Vrije toegang.

Jan Duytschaever van de vzw Vivenkunstform en Bruno Comer van de Heemkundige Kring Vivenkapelle, de twee organisatoren van de Open Monumentendag in Vivenkapelle.