Home > Gerestaureerde ‘Débris’ van James Ensor tijdelijk te zien in Het James Ensorhuis van Oostende

Gerestaureerde ‘Débris’ van James Ensor tijdelijk te zien in Het James Ensorhuis van Oostende

Geschreven op 3 juli 2026 om 06:28 door Mario De Wilde

Het James Ensorhuis stelt tijdelijk ‘Débris’ van James Ensor tentoon, een bijzonder werk uit circa 1900-1905 dat sinds vorig jaar deel uitmaakt van de collectie van de Stad Oostende. Het werk werd recent gerestaureerd en krijgt dankzij een langdurige bruikleen van Mu.ZEE een unieke plek in het huis waar Ensor leefde en werkte. Bezoekers kunnen het schilderij er ontdekken in de historische context waarin het ontstond. Het James Ensorhuis voegt met ‘Débris’ een bijzonder werk toe aan zijn bezoekersparcours. Het schilderij werd vorig jaar door de Stad Oostende aangekocht en recent zorgvuldig gerestaureerd met de gewaardeerde steun van de Koning Boudewijnstichting, via het Fonds Orcona. Dankzij deze restauratie is het werk op mixed media doek opnieuw in zijn volle expressieve kracht te zien.

Het werk bleef lange tijd onbekend voor het grote publiek en de kunstwereld. Het bevond zich decennialang in een privéverzameling en werd zelfs niet opgenomen in de bekende oeuvrecatalogus van James Ensor. Volgens kunstexpert Henri Godts (Arenberg Auctions) is ‘Débris’ bijzonder waardevol omdat het een uitzonderlijk persoonlijk werk is. Zo kwam het schilderij ongeveer een eeuw geleden in handen van Anna Roose, die werkte in de winkel waar Ensor geregeld verf kocht. Of zij het werk aankocht of cadeau kreeg van de kunstenaar, is vandaag niet meer bekend. Tot voor kort bleef het in het bezit van haar familie.

Naast zijn bijzondere geschiedenis biedt ‘Débris’ ook een unieke blik op Ensors leefwereld. Het schilderij toont een intiem portret van een vrouw, vermoedelijk Ensors moeder of tante. Opvallend zijn de herkenbare elementen in het interieur: zowel het schilderij op de achtergrond als de vaas op de schouw zijn vandaag nog steeds aanwezig in het iconische blauwe salon van Het James Ensorhuis. Die tastbare link tussen het kunstwerk en de authentieke locatie maakt de presentatie uitzonderlijk en brengt bezoekers dichter bij de wereld van Ensor.

“Met het tonen van ‘Débris’ op deze plek geven we bezoekers een unieke kans om het werk te beleven op de plek waar de kunstenaar leefde en werkte. Dat je in het schilderij elementen herkent die vandaag nog steeds aanwezig zijn in het James Ensorhuis, maakt dit een bijzondere ervaring. Zo versterken we de beleving van het Ensorhuis en bevestigen we Oostende als dé stad waar je het verhaal van James Ensor van dichtbij kunt ontdekken”, aldus Niko Geldhof, Schepen

ToerismeVlaamse Meesters op hun plek

De presentatie kadert binnen het project Vlaamse Meesters op hun plek van Toerisme Vlaanderen. In dat kader gaf Mu.ZEE ‘Débris’ in langdurig bruikleen aan Het James Ensorhuis. Het schilderij zal er te zien zijn tot de heropening van Mu.ZEE in 2028, na de huidige renovatiewerken.

De restauratie en presentatie van ‘Débris’ tonen hoe belangrijk het is om ons cultureel erfgoed te bewaren, te onderzoeken en te delen. Dit bijzondere werk krijgt opnieuw de aandacht die het verdient en kan, dankzij de samenwerking met Mu.ZEE en de steun van de Koning Boudewijnstichting, worden getoond in de authentieke omgeving waar het ontstond. Zo maken we ons erfgoed zichtbaar en brengen we ook nieuwe verhalen over James Ensor tot bij het publiek.
Vanessa Vens, schepen van Cultuur
Praktische informatie

‘Débris’ is te bezichtigen in de exporuimte tijdens de reguliere openingsuren van Het James Ensorhuis in Oostende. Een regulier toegangsticket voor een bezoek aan Het James Ensorhuis kost 14 euro (volwassenen). Meer info: ensorhuis.be

0 reacties

Wees de eerste die reageert op dit artikel!

Geef een reactie op dit artikel

Velden met een * zijn verplicht in te vullen. E-mailadressen worden nooit gepubliceerd op de website.