Home > Resultaten West-Vlaams weekend zonder alcohol en drugs in verkeer niet echt hoopvol

Resultaten West-Vlaams weekend zonder alcohol en drugs in verkeer niet echt hoopvol

Geschreven op 9 december 2025 om 07:02 door Mario De Wilde

Met het West-Vlaams weekend zonder alcohol en drugs in het verkeer mikten alle West-Vlaamse politiediensten op 100 % nuchter rijden in december en januari. Jaarlijks neemt gouverneur Carl Decaluwé in onze provincie het initiatief met het ‘West-Vlaams weekend zonder alcohol en drugs in het verkeer’ om de federale winter BOB campagne extra te ondersteunen. Net als vorig jaar organiseerden 17 lokale politiezones en de federale wegpolitie extra verkeersacties tijdens het ‘West-Vlaams weekend zonder alcohol en drugs in het verkeer’ dat dit jaar liep van vrijdag 5 december tot gisteren maandag 8 december. In twee politiezones gebeurden de controles tijdens hun reguliere werking.

De controles gebeurden het ganse weekend zowel overdag als ’s nachts en zowel via grote als met kleinere, wendbare controledispositieven. Het hoofdaccent lag, net als de voorbije jaren, op de zaterdagavond en -nacht. In 2025 werden 226 politiemensen ingezet in de lokale politiezones en bij de federale wegpolitie. Dit leverde in totaal 1974 uren op. Dit is het meeste sinds de analyse.
Alcohol:
– Het aantal uitgevoerde ademtests (sampling meegerekend) in 2025 ligt het hoogst sinds de analyse met 8267 tests, een stijging met 6,6 % ten opzichte van vorig jaar.
– Met 1,6 % zitten we in 2025 iets hoger dan vorig jaar met alarm en positieven (A/P). Een stijging met 0,4 % ten opzichte van vorig jaar.
– Er werden 43 rijbewijzen ingetrokken voor alcohol in 2025. Dit zijn er 2 meer dan vorig jaar, wat toen een verdubbeling was in vergelijking met het verleden. Naast de intrekking van het rijbewijs zijn er ook rijbewijzen ingehouden voor 3 of 6 uur. Deze zijn niet opgenomen in deze cijfers.
Drugs:
– Er werden in totaal 454 speekseltesten opgelegd, wat een enorme stijging is ten opzichte van de voorbije jaren. Dit is meer dan een vertienvoudiging. In 2024 waren dit er nog 35 drugtesten.
– 6,6 % bleek positief. Dit is een enorme daling in vergelijking met het verleden. In 2024 bleek 60 % positief. We vermoeden daarom dat de drugtesten minder selectief gebeurden dit jaar doordat er meer middelen beschikbaar waren.
– 30 rijbewijzen werden ingetrokken in het kader van drugs. Dit is het hoogste sinds de analyse.
Snelheid:
– In 2025 hielden 4 politiezones snelheidscontroles. In 2024 voerde geen enkele politiezone snelheidscontroles uit. In 2023 waren er drie politiezones die snelheidscontroles uitvoerden.
– In totaal werden 81569 controles uitgevoerd, resultaten van flitspalen inbegrepen van één politiezone. 0,76 % bleek te snel te rijden.
– Er werden geen rijbewijzen ingehouden n.a.v. snelheid. Dit ligt laag in vergelijking met de voorbije jaren. Mogelijks is dit te verklaren door de flitspalen, waar de boetes nadien worden bezorgd.
Andere inbreuken:
– 5 bestuurders werden betrapt op gsm gebruik achter het stuur. In 2024 werden 4 bestuurders betrapt; Dit ligt in de lijn van vorig jaar, wat toen beduidend lager was opzichte van vorig jaar en ligt in de lijn van 2020.
– 15 personen werden bekeurd om het rijden zonder veiligheidsgordel. Dit ligt tussen de cijfers van de voorbije jaren.
– 28 voertuigen werden betrapt in 2025 om op de openbare weg te rijden zonder autoverzekering. Dit ligt tussen de cijfers van de voorbije jaren: in 2024 waren dit 21 voertuigen. In 2023 waren dit er nog 52.
– 18 voertuigen reden zonder geldig keuringsbewijs. Dit is een daling ten opzichte van vorig jaar en ligt in de lijn van 2023. In 204 waren dit er 33 en in 2023 waren dit er 15.
– In 6 gevallen was er een probleem met de inschrijving van het voertuig. In 2024 waren dit er 8 en in 2023 waren dit er 13. Ook dit ligt dus tussen de cijfers van de voorbije jaren.
– Er werden nog 205 overtredingen geschreven voor andere inbreuken in 2025. Dit is net geen verviervoudiging ten opzichte van vorig jaar. Dit waren er 57 in 2024. Dit ging van opgefokte bromfietsen, tot kinderzitje, rijden zonder fietslicht, tot rijden spijts verval of andere inbreuken rond het rijbewijs.
Opvallende conclusies 2025:
– Hoogste aantal alcoholcontroles: 8267 en intrekking rijbewijs voor alcohol: 43
-Vertienvoudiging drugstesten: 454 en verdubbeling intrekking rijbewijs voor drugs: 30
– 4 politiezones voerden in totaal 81569 snelheidscontroles uit: 0,76% reed te snel
– er werden 205 andere soorten inbreuken vastgesteld: bijna een verviervoudiging.

0 reacties

Wees de eerste die reageert op dit artikel!

Geef een reactie op dit artikel

Velden met een * zijn verplicht in te vullen. E-mailadressen worden nooit gepubliceerd op de website.