Home > Kijk. Het Belfort Vertelt nog tot en met zaterdag in hartje Brugge ‘Een verhaal van eb en vloed’

Kijk. Het Belfort Vertelt nog tot en met zaterdag in hartje Brugge ‘Een verhaal van eb en vloed’

Geschreven op 8 juli 2026 om 08:17 door Mario De Wilde

Nog tot en met zaterdag 11 juli 2026 blijft de Markt in Brugge het decor van Het Belfort Vertelt. Na het succes van de eerste editie, die 75.000 bezoekers op de been bracht, komt het 11 Juli-Komitee Brugge nu met een volledig nieuw verhaal. In ‘Een verhaal van eb en vloed’ staat de eeuwenoude band tussen Brugge, het water en de zee centraal. De ambitie is duidelijk: dit jaar wil de organisatie 100.000 mensen op de been brengen. “We verrassen en tonen een kant van Brugge die veel mensen minder goed kennen”, stelt Pol Van Den Driessche, voorzitter van het 11 Juli-Komitee vze eerste editie van Het Belfort Vertelt groeide in de zomer van 2025 uit tot een van de meest verrassende evenementen in Brugge. Elf avonden lang kwamen Bruggelingen, toeristen, gezinnen, historici en toevallige passanten samen op de Markt om de geschiedenis van de stad op het Belfort geprojecteerd te zien. Volgens mobiele data-analyse waren er tijdens die elfdaagse in de late avonduren opvallend meer mensen aanwezig in de Brugse binnenstad. “Het was zonder meer een groot succes. Bruggelingen herkenden hun stad, bezoekers begrepen haar beter. Die combinatie van erfgoed, emotie en publieke beleving willen we nu nog sterker maken. We willen nog beter doen dan vorig jaar”, zegt Pol Van Den Driessche.
Nieuw verhaal over Brugge en de zee
De tweede editie, die al een paar dagen loopt, kreeg een nieuw inhoudelijk vertrekpunt. Het Belfort neemt het publiek mee vanaf het einde van de 15de eeuw tot vandaag, met als rode draad de woelige relatie van Brugge met het water. De verzanding van het Zwin, de verbroken band met de zee, periodes van rijkdom en armoede, economische heropleving en culturele veerkracht komen samen in een verhaal van eb en vloed. Om de historische onderbouw te bewaken, werkt de organisatie opnieuw samen met zes historici, onder leiding van ere-stadsarchivaris Noël Geirnaert. “We willen een verhaal brengen dat toegankelijk is voor een breed publiek, maar tegelijk historisch juist blijft”, klinkt het. “Het mag beklijven, maar het moet ook kloppen. Precies daarin ligt de kracht van ons project.”

Voor de visuele uitwerking doet de organisatie een beroep op het Brugse bedrijf Alfavision, PRG verzorgt de projectie, de belichting en het geluid, waar overigens extra in geïnvesteerd werd om de beleving nog sterker te maken. “Elke avond start de nieuwe voorstelling om 22.45 uur, zodra het donker genoeg is. Op vraag van het publiek wordt daarna, om 23.15 uur, ook de voorstelling van vorig jaar opnieuw getoond. Via een QR-code kunnen bezoekers het verhaal volgen in het Nederlands, Frans, Engels en Duits. Ook voor doven en slechthorenden wordt een aangepaste Nederlandstalige versie voorzien”, verduidelijkt Van Den Driessche.
Extra troef voor de Brugse zomer
Burgemeester Dirk De fauw ziet in ‘Het Belfort Vertelt’ een sterke aanvulling op de zomerkalender van de stad. “Na het overweldigende succes van de eerste editie, met 75.000 Bruggelingen en bezoekers, was het voor Stad Brugge een evidente keuze om ook deze tweede editie van Het Belfort Vertelt te ondersteunen. Dit evenement brengt ons erfgoed op een toegankelijke en beklijvende manier tot leven, versterkt de uitstraling van Brugge als kwalitatieve bestemming en geeft bezoekers een extra reden om langer in onze stad te blijven. Daarmee vormt ‘Het Belfort Vertelt’ een waardevolle aanvulling op onze zomerkalender en toont het hoe Brugge blijft vernieuwen zonder haar ziel te verliezen.”
Goed voor horeca en hoteliers
Ook de toeristische sector profiteerde vorig jaar rechtstreeks: in vergelijking met dezelfde periode in 2024 werden er 1.200 extra overnachtingen in de Brugse hotels geteld. “En dat was goed nieuws voor de lokale economie, de hotels en de restaurants en cafés, die tot middernacht hun terrassen vol zagen zitten. Ook de vele honderden positieve reacties logen er niet om. Talloze Bruggelingen gaven aan dat ze veel hadden bijgeleerd. Zelfs de meest kritische historici applaudisseerden. Dat hopen we minstens te evenaren, maar eigenlijk zijn we ervan overtuigd dat het nieuwe verhaal nog meer mensen zal beroeren.”
VIP-beleving vanuit het Historium
In het Historium kunnen de bezoekers nog tot en met 11 juli het spektakel ook als VIP beleven. Op het programma staan een bezoek aan het Historium, een walking dinner verzorgd door de Brugse traiteur Deldycke en de kans om het spektakel vanop een van de twee terrassen van het Historium te volgen. “Het is een unieke manier om ‘Het Belfort Vertelt’ vanop de eerste rij te beleven, want vanop de terrassen heb je een uitzonderlijk zicht op de Markt en het Belfort. Er zijn in ieder geval nog plaatsen beschikbaar”, besluit Van Den Driessche. Voor alle Bruggelingen zijn vanavond, donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond in rood te omcirkelen in de agenda’s.

 

0 reacties

Wees de eerste die reageert op dit artikel!

Geef een reactie op dit artikel

Velden met een * zijn verplicht in te vullen. E-mailadressen worden nooit gepubliceerd op de website.