Home > Johny Tour-Bo: een muzikale streetartwandeling langs 14 kunstwerken door Kortrijk

Johny Tour-Bo: een muzikale streetartwandeling langs 14 kunstwerken door Kortrijk

Geschreven op 20 augustus 2026 om 06:04 door Mario De Wilde

“’t Zat vroeger vis in de Leie, moa ’t zwem nu gin mjee.” Elke zichzelf respecterende Kortrijkzaan kan het iconische lied van Johny Turbo meezingen. Goed nieuws voor de fans: sinds kort is er ook de Johny Tour-bo wandelroute van 3,5 km. Deze unieke streetartwandeling neemt je mee langs 14 kunstwerken die hulde brengen aan een van de meest geliefde cultfiguren uit onze stadsgeschiedenis. Via QR-codes ontdek je de verhalen en muziek achter de werken. Je kan een gratis routeplan ophalen bij Visit Kortrijk..

Johny Turbo was de artiestennaam van Ivan Carlier (19/09/1955 – 6/01/2000). Hij werd geboren en groeide op in Kortrijk, waar hij later zou uitgroeien tot een lokaal icoon. In 1988 releasete hij zijn eerste single ‘Slekke/Froggy’, waarmee het alter
ego Johny Turbo het levenslicht zag. Vanaf dat moment ontwikkelde hij een eigenzinnig muzikaal repertoire, vaak omschreven als ‘intelligente nonsens’. Zijn werk combineerde humor, absurdisme en een subtiele poëtische laag, wat hem een unieke plaats gaf binnen het Vlaamse muzieklandschap. Naast zijn muzikale activiteiten was hij ook café-uitbater. In de Gasstraat runde hij Kafee Johny Turbo, waar zijn liefde voor de Franse zanger Serge Gainsbourg duidelijk voelbaar was. Bezoekers konden er regelmatig genieten van spontane live-optredens. Ivan Carlier overleed op 6 januari 2000 aan longkanker. Opmerkelijk is dat hij drie dagen voor zijn overlijden nog op het podium stond, waar hij zijn publiek een laatste keer wist te beroeren.
Ontstaan van het project
Johny Turbo leeft tot vandaag voort in het collectieve geheugen van veel Kortrijkzanen. Zijn uitstraling, charme en herkenbare muziek lieten een blijvende indruk na. Bekende nummers zoals ‘Margrietje’ en ‘Vis in de Leie’ maken deel uit van een cultureel erfgoed dat nog steeds wordt gekoesterd, zowel binnen als buiten Kortrijk. In 2025 lanceerde de Instagrampagina van Weird Things In Kortrijk daarom een bevraging: was het niet tijd dat Johny Turbo een standbeeld kreeg in Kortrijk? De positieve respons was overweldigend. Deze brede steun vormde de basis om het concept concreet vorm te geven. Wat begon als een digitale peiling, groeide al snel uit tot een gedragen initiatief met als doel een blijvende ode aan Johny Turbo te brengen, een van de meest iconische cultfiguren die Kortrijk heeft gekend. Een standbeeld
bleek weinig realistisch, maar we vonden een sterk alternatief met deze streetartwandeling in het centrum van Kortrijk, genaamd ‘Johny Tour-bo’. Veel wandelplezier!

2 reacties

ronald.denys
Geschreven op 2026-08-20 14:25:46
Hij was mijn vriend..
Ronald Denys
Geschreven op 2026-08-20 14:24:28
Ik was ook een vriend van hem.. Ronny van de hallen Kortrijk Blij hem gekend te hebben..steeds positief Groetjes aan al zijn fans.

Geef een reactie op dit artikel

Velden met een * zijn verplicht in te vullen. E-mailadressen worden nooit gepubliceerd op de website.