Home > Howest verlaat zaterdag de erfgoedsite en campus Brugge Centrum in de Sint-Jorisstraat

Howest verlaat zaterdag de erfgoedsite en campus Brugge Centrum in de Sint-Jorisstraat

Geschreven op 24 april 2025 om 07:00 door Mario De Wilde

Na decennia van lesactiviteiten verlaat Howest binnenkort de campus Brugge Centrum in de Sint-Jorisstraat. De hogeschool sluit eind dit academiejaar de deuren van dit monumentale gebouw, waarin al sinds 1883 onderwijs wordt georganiseerd. De site heeft een rijke onderwijsgeschiedenis die veel verder teruggaat dan de hogeschool zelf: het pand werd oorspronkelijk gebouwd als Rijksnormaalschool en groeide uit tot een vertrouwd oriëntatiepunt in de Brugse binnenstad.

Afscheidsfeest

Op zaterdag 26 april organiseert Howest een feestelijk afscheidsmoment, waarop studenten, alumni, (voormalig) medewerkers, buren en sympathisanten welkom zijn om herinneringen op te halen in het historische gebouw. Het programma start om 14 uur met gratis rondleidingen doorheen de campus (elke 20 minuten). Om 17u start het officieel gedeelte gevolgd door het afscheidsfeest waarvoor je kan inschrijven op de website van Howest.

Erfgoed met een ziel

De campus werd tussen 1880 en 1883 ontworpen door de Brugse stadsarchitect Louis Delacenserie, die ook het Brugse station en het Provinciaal Hof op zijn naam heeft. Eén van de blikvangers is de vrijstaande neogotische gymnastiekzaal. De zaal, waar je vandaag nog steeds de houten spantstructuur en originele turntoestellen kan bewonderen, werd ontworpen volgens de pedagogische inzichten van die tijd. Opvallend was de aanwezigheid van individuele kleedkamers op de eerste verdieping – een zeldzaamheid in die periode.

“We nemen afscheid van een plek die onlosmakelijk verbonden is met de geschiedenis van het onderwijs in Brugge. Deze campus heeft duizenden studenten zien groeien, doen leren en laten dromen. We zijn dankbaar dat we deel mochten uitmaken van dit stukje geschiedenis en hopen dat deze unieke plek een mooie toekomst krijgt binnen het Brugse stadsweefsel.”, aldus Isabel Uitdebroeck, Opleidingsdirecteur Howest Brugge.

Nieuwe campus aan het station

Ondertussen vinden de Brugse opleidingen van Howest al ruim een jaar hun plek in de nieuwe, locatie naast het station. Deze bruisende campus combineert een uitstekende bereikbaarheid met een inspirerende omgeving voor leren en samenwerken. Studenten genieten er van lichte, open ruimtes, moderne infrastructuur en een directe aansluiting op het hart van de stad én het openbaar vervoer.

Erfgoeddag 2025

In 1989 werd het volledige schoolcomplex, inclusief de turnzaal, beschermd als monument. Het afscheidsmoment valt in hetzelfde weekend als Erfgoeddag 2025, hét jaarlijkse erfgoedevenement in Vlaanderen dat mensen uitnodigt om cultureel erfgoed van dichtbij te beleven. De Howest-campus is een prachtig voorbeeld van levend erfgoed: een plek waar generaties les volgden, in een gebouw dat zowel architecturaal als pedagogisch uniek is.

Praktisch

Datum: Zaterdag 26 april 2025
Uur: Vanaf 14 uur tot middernacht
Locatie: Howest campus Brugge Centrum, Sint-Jorisstraat 71

2 reacties

Roland Rotsaert
Geschreven op 2025-04-25 06:37:43
Het is inderdaad belangrijk dat de gebouwen niet in verval geraken, maar wie gaat ze gebruiken? De verhuizing is al jaren aangekondigd, maar ik herinner mij niet dat een Brugs politicus er al iets over gezegd heeft, laat staan met een haalbaar voorstel gekomen is.
Brigitte Dassen
Geschreven op 2025-04-24 07:45:40
Prachtige omgeving. Tal van herinneringen toonbaar.Sfeervol en zeer uitnodigend geweest voor massa studenten.Belangrijk dat de gebouwen niet in verval geraken.Tijdig andere vernieuwende locatie ingetrokken. Proficiat.Brigitte Dassen.Oostende.

Geef een reactie op dit artikel

Velden met een * zijn verplicht in te vullen. E-mailadressen worden nooit gepubliceerd op de website.