Bijzonder Mariabeeld ingezegend in de Brugse kerk Onze-Lieve-Vrouw van de Potterie
Tijdens de eucharistieviering op het feest van de Opdracht van de Heer (Maria Lichtmis) zegende rector Joris Weyts een bijzonder Mariabeeld in. Het werd geschonken door de Confrérie van Onze-Lieve-Vrouw van de Potterie, die hiermee de mooie traditie eer aandoet: de Confrérie biedt bij een jubileumjaar of andere feestelijke gebeurtenis een blijvende herinnering aan waarmee het patrimonium van de kerk wordt verrijkt.
Hoewel het in deze voormalige hospitaalkerk niet ontbreekt aan Mariabeelden, met het middeleeuwse mirakelbeeld (1277 of misschien wel ouder) van Onze-Lieve-Vrouw van de Potterie in het hoofdaltaar, brengt het nieuwe beeldhouwwerk een onverwacht eigentijdse toets in de kerk. Wilfried Vandierendonck, de beeldhouwer die het beeld kapte, stelde op zeer doorleefde wijze zijn creatie voor en daarbij werd het even heel stil in de kerk. “Ik ben vereerd en dankbaar dat het beeldje, met liefde gemaakt, hier in deze prachtige kerk mag thuiskomen.”
Het beeld werd gekapt uit een waardevolle en zeldzame Bourgondische marmer (Buxy). Het was de bedoeling de steen in zijn oorspronkelijke vorm te behouden, wat een serieuze uitdaging werd. Het smalle gedeelte werd het hoofd van een vrouw die naar binnen ziet, de lange reis naar binnen gaat. Zo nodigt ze ons uit ook die weg naar binnen te gaan. Het brede gedeelte bood ruimte voor het hoofdje van het kind en de hand. De hand is fijn en teder en verbindt zo moeder en kind tot een liefdevol geheel. De tekst op de sokkel verwijst naar wat essentieel is: de vrucht van haar lichaam, Kind van nieuwe belofte en hoop.


Wilfried Vandierendonck: “Er werd wel eens gevraagd of het nog zinvol was dit soort beelden te maken in de huidige tijd. Mijn antwoord verwijst naar die eeuwenlange traditie die stand hield, ook tijdens de meest woelige tijden. Al die eeuwen door bleef ze een teken van hoop en vertroosting en leerde ze mensen bidden.”

‘Liefde gaf u duizend namen’… Samen met Dirk François , deken van de Confrérie, werd er ook een naam aan toegevoegd: ‘Moeder van alle tijden’, steeds nabij, aanspreekbaar en trouw. Tevens ook een ode aan alle moeders en vrouwen in al die conflictgebieden, gebroken door zorg, angst en woordeloos verdriet. Het beeld wordt opgesteld in de noordelijke kerk, centraal voor het altaar. De kerk is gelegen aan de Potterierei 78 en toegankelijk tijdens de openingsuren van het museum en op zon- en kerkelijke feestdagen voor de eucharistievieringen van 7.30 u. en 10.00 u.

Foto: vlnr: Dirk François, deken van de Confrérie OLV van de Potterie, kunstenaar Wilfried Vandierendonck, zuster Alice Jodts, rector E.H. Joris Weyts