6de editie op donderdag 24 april voor Beiaardcantus Brugge
Op donderdag 24 april 2025 luidt Brugge opnieuw de feestklokken voor de zesde editie van de Brugse beiaardcantus. Dit unieke evenement vindt plaats op het iconische binnenplein van het Belfort. Trots kondigen coördinatoren Bram Vanaelst, Mathias Deloof en Emmanuel Delay van Sphere vzw, samen met schepen Olivier Strubbe (jeugd) en schepen Nico Blontrock (cultuur), een avond aan die draait om verbondenheid, plezier en de unieke versmelting van de beiaardcultuur met de studententraditie.
Wat zes jaar geleden begon als een kleinschalig initiatief, groeide uit tot een jaarlijks hoogtepunt voor studenten in Brugge. Dit jaar keren we symbolisch terug naar de plek waar het in 2018 allemaal begon: het binnenplein van het Belfort. “Deze locatie is het kloppend hart van de Brugse beiaard en de perfecte plek om verbondenheid en samenzang te vieren,” zegt Vanaelst.
Een avond vol sfeer en klokken
De cantus, die ongeveer vier uur duurt, wordt opgeluisterd door Brecht Berteloot, adjunct-stadsbeiaardier van Brugge, en studentenfanfare Ad Omnes. Samen met cantores van diverse studentenclubs brengen zij een unieke mix van deze studententraditie. Het evenement trekt niet alleen studenten, maar ook toeristen, met gsm in de hand, die zich vergapen aan dit bruisende en studentikoze fenomeen aan aldus Vanaelst.
De avond belooft ook een verrassingsmoment, want na Koen Crucke (Alberto uit Samson & Gert) in 2022 en Marijn Devalck (Boma uit De Kampioenen) in 2023, wordt opnieuw een Mystery Guest aangekondigd. Wie deze uitgeweken West-Vlaming is, blijft voorlopig een goed bewaard geheim.
Meer dan alleen bier
Hoewel cantussen vaak geassocieerd worden met bier, zet de Beiaardcantus Brugge in op inclusiviteit en duurzaamheid. “We merken dat steeds meer deelnemers komen voor de sfeer en niet per se om te drinken,” zegt Delay. Naast Bourgogne des Flandres zal er ook gratis water en een alcoholvrij biertje van de nabijgelegen lokale brouwerij worden voorzien om iedereen een fijne avond te bezorgen.
Nieuwe senior
Een bijzonder moment tijdens de Beiaardcantus 2025 is de overdracht van het seniorschap. Na drie jaar als senior stopt Mathias Deloof op een hoogtepunt en richt hij zich samen met zijn twee kornuiten opnieuw op de organisatie achter de schermen. Tijdens de traditionele Avé Confrater wordt de symbolische hamer doorgegeven aan Joren Vanpoucke, die met gezonde zenuwen en groot enthousiasme de rol van senior overneemt. “Ik kijk ernaar uit om deze rol te vervullen,” zegt Vanpoucke. “We hebben een enthousiaste groep cantores en hebben samen de liedjes gekozen en diverse keren gerepeteerd. Natuurlijk keren enkele klassiekers terug, maar we streven er elk jaar naar om de lijst te vernieuwen en verrassend te maken.”
Deloof blikt tevreden terug op zijn tijd als senior en voegt toe: “Het is fantastisch om te zien hoe de Beiaardcantus is gegroeid. Nu kan ik weer zelf genieten en me opnieuw volledig richten op de organisatie achter de schermen.”
Brugge, Bruisende studentenstad
Schepen Olivier Strubbe, bevoegd voor jeugd, benadrukt het belang van de Beiaardcantus voor Brugse studenten: “Vandaag is ’t Beertje van de Loge één van die studenten. De Beiaardcantus laat zien hoe Brugge als studentenstad bruist en hoe belangrijk het sociale leven is voor de Brugse studenten. Het is een avond waar verbondenheid centraal staat.” De tickets vlogen dan ook vlot de deur uit, een bewijs dat de Beiaardcantus perfect past bij een bruisende studentenstad als Brugge.
Een ode aan de Brugse beiaard
Schepen Nico Blontrock, bevoegd voor cultuur, voegt daaraan toe: “Ik ben er zeker van dat onze beroemdste en oudste bewoner van Brugge even hard zal genieten van de ode aan de Beiaard als iedereen die op 24 april in Brugge vertoeft. “De Beiaardcantus is een prachtig voorbeeld van hoe cultuur en jeugd elkaar vinden,” stelt Blontrock. “Het is niet alleen een feest voor studenten, maar ook een viering van de Brugse beiaard. Het evenement geeft een modern, studentikoos tintje aan de beiaard en dat is prachtig om te zien.”
Onmisbare steun
“Zonder de inzet van studenten, vrijwilligers, partners, sponsors, stadsdiensten, jeugddienst in het bijzonder en de jeugdraad, zouden we dit evenement niet kunnen realiseren,” benadrukt Vanaelst. “Hun steun is van onschatbare waarde en helpt ons om deze unieke avond elk jaar opnieuw mogelijk te maken.”
Feestelijke afsluiter
Deloof sluit af met een knipoog naar de afterparty: “Na de cantus trekken we traditioneel naar café Pick voor een feestelijke afsluiter. Een traditie die minstens even belangrijk is!”
De zesde editie van de Beiaardcantus belooft opnieuw een onvergetelijke avond te worden.
Praktische informatie:
Datum: Donderdag 24 april 2025
Locatie: Binnenplein van het Belfort, Brugge
Tijd: 18:00 – 22:00 uur (afterparty in café Pick)